Dni Krakowa we Lwowie

Łączy nas bardzo wiele

 

Maria Basza

tekst i zdjęcia

 

Uroczyste otwarcie Dni Krakowa we Lwowie miało miejsce w sobotę, 21 czerwca w Operze Lwowskiej, gdzie Teatr „Bagatela” wystąpił ze spektaklem „Hulajgęba”. Natomiast świętowanie rozpoczęło się już po południu 20 czerwca występem polskiego zespołu „Skaldowie” na Rynku Lwowskim. Na zakończenie obchodów, w niedzielę we lwowskim klubie „Kult” wystąpiła z zespołem Paulina Bisztyga.

W sobotę (21 czerwca) w Operze Lwowskiej uroczyście zainaugurowano obchody Dni Krakowa. „To prawdziwy honor i zaszczyt móc otwierać Dni Krakowa w naszym mieście partnerskim – w pięknym, szacownym i dostojnym Lwowie” – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Stanisław Rachwał. „Łączy nas historią, często trudna i obfitująca w cierpienie. Naszym wezwaniem jest budowanie trwałych, pozytywnych relacji” – zaznaczył radny z Krakowa.

Krakowski Teatr „Bagatela” na deskach Opery Lwowskiej wystawił spektakl „Hulajgęba”, stworzony na podstawie „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza. Adaptacji i reżyserii dokonał Waldemar Śmigasiewicz, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Poprzez znakomitą grę aktorów ukazano współczesną degradację człowieka. Trzydziestoletni pisarz, zostaje „przeniesiony” do szkoły i umieszczony w klasie siedemnastoletnich uczniów. Józio, jako uczeń, uczestniczy w funkcjonowaniu szkolnej machiny. Mieszka na pensji u nowoczesnych państwa Młodziaków, gdzie jest świadkiem maniery „nowoczesności" i mody na postęp w mieszczańskiej rodzinie. Pozór miesza się z kłamstwem. Umęczony tym środowiskiem, Józio ucieka wraz ze swoim kolegą Miętusem na wieś, „do parobka" – z nadzieją, że tu znajdzie szczerość i naturalność istnienia, prawdziwego człowieka. Niestety, wieś także jest sferą zafałszowaną. Nawet miłość Józia i Zosi „ze dworu" powiela typowy schemat. Akcja spektaklu rozgrywa się niejako, w trzech scenach: szkoła, rodzina mieszczańska i wieś. Niestety, nigdzie w nich nie ma miejsca na prawdziwego człowieka.

De facto, obchody Dni Krakowa we Lwowie, rozpoczęły się już po południu 20 czerwca, na Rynku Lwowskim, gdzie grał i śpiewał kultowy zespół „Skaldowie”. „Z wielką radością odwiedziliśmy to miasto” – powiedział lider zespołu Andrzej Zieliński. Po raz pierwszy artyści byli we Lwowie czterdzieści lat temu, w roku 1968. „Niektórych z państwa jeszcze nawet nie było na świecie” – dodał. Andrzej Zieliński pozdrowił mieszkańców Lwowa od prezydenta Krakowa – pana Jacka Majchrowskiego.

Artyści zaczęli swój występ od piosenki, która w roku 1967 zdobyła zaszczytny tytuł „Radiowej piosenki roku” – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Następnie zostały wykonane piosenki „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Króliczek”, „W żółtych płomieniach liści", „Prześliczna wiolonczelistka", „Życzenia z całego serca” i wiele innych. Koncert trwał ponad półtorej godziny. Publiczność wiwatowała. Dla wielu słuchaczy był to niejako, powrót do lat najpiękniejszych – do lat młodości.

„Skaldowie” – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Nazwa „Skaldowie” nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej (skaldów). Trzon zespołu stanowili muzykalni, rozśpiewani i grający na licznych instrumentach bracia Zielińscy: Andrzej, grający na fortepianie i organach oraz Jacek – główny wokalista, skrzypek i trębacz.

Zespół zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór „Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego. Piosenki Andrzeja Zielińskiego odróżniały się na tle polskiej muzyki popularnej złożonością i różnorodnością aranżacji, ale ich naczelnym walorem była niezwykła melodyjność. „Skaldowie” weszli do czołówki polskich „zespołów młodzieżowych”.

Przypomnijmy najbardziej znane i lubiane przez publiczność utwory „Skaldów”, oprócz wyżej wymienionych, to: „Śpiewam, bo muszę”, „Wszystko kwitnie wkoło”, „Dopóki jesteś”, „Uciekaj, uciekaj”, „Nie oślepiaj”, „Z kopyta kulig rwie”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Wierniejsza od marzenia”, „Wszystkim zakochanym”, „Nie domykajmy drzwi”, „Szanujmy wspomnienia”.

22 czerwca – pod koniec obchodów Dni Krakowa we Lwowie, w klubie „Kult” wystąpiła wraz z zespołem, młoda, utalentowana krakowska śpiewaczka Paulina Bisztyga. Maluje, pisze, śpiewa, komponuje. Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Aktualnie magister historii sztuki UJ. Laureatka nagrody im. P. Grechuty. W 1998 i 1999 roku zdobyła nagrody na Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1999 r. Paulina Bisztyga zajęła II miejsce na 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór „Nie ma, co się bać”. W 2000 r. zadebiutowała płytą pod tym samym tytułem. Jest autorką tekstów piosenek, do których współtworzyła muzykę wraz z Romanem Ślazykiem.

W swej twórczości Paulina czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki, łącząc różne formy działalności twórczej a przy tym, nie podlegając aktualnym modom, konsekwentnie podąża własną drogą artystyczną. Oryginalny głos, dorobek i determinacja artystki oraz miejsce pochodzenia (Kraków) nasuwają na myśl podobieństwo Bisztygi do samej Ewy Demarczyk.

Tegoroczne obchody Dni Krakowa we Lwowie przeszły do historii. Przed nami kolejne wspólne wydarzenia kulturalne i gospodarcze. Pomimo istniejących granic oraz różnorakich odmienności, mieszkańców Lwowa i Krakowa łączy bardzo wiele.

 

O wieloletniej współpracy jeszcze słów kilka

W roku 1998, w ramach pierwszych Dni Kultury Krakowa we Lwowie odbyło się krakowsko-lwowskie Forum Gospodarcze, podczas którego krakowska i lwowska Izby-Przemysłowo Handlowe zawarły porozumienie o współpracy.

W dniach 22 - 25 maja 2003 roku odbyły się „Dni Lwowa w Krakowie", które miały charakter prezentacji kulturalnej. Na szczególną uwagę zasługuje zwieńczona sukcesem, po wieloletnich staraniach i pertraktacjach prezentacja słynnego obrazu „U lichwiarza" Georgesa de la Toura ze zbiorów Lwowskiej Galerii Obrazów, w Zamku Królewskim na Wawelu.

W dniach 28-30 maja 2004 roku zorganizowana została prezentacja kulturalna Krakowa we Lwowie pn. „Dni Krakowa". Program prezentacji obejmował także Dni Młodzieży Krakowa we Lwowie, koordynowane przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana.

Ukoronowaniem Dni Krakowa w Lwowie było oratorium „Śluby Jana Kazimierza" Mieczysława Sołtysa, znanego, lwowskiego kompozytora, w wykonaniu „Capelli Cracoviensis”, Kameralnej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej i Chóru „Trembita". Dzieło spotkało się z niezwykle życzliwym odbiorem słuchaczy, licznie zgromadzonych w Katedrze Łacińskiej i było wydarzeniem bezprecedensowym, zarówno ze względu na fakt pierwszego w historii wykonania przez artystów polskich i ukraińskich (w języku polskim), jak również miejsce wykonania (Katedra Łacińska).

25 września 2004 roku odbył się w Operze Lwowskiej uroczysty koncert, podsumowujący Rok Polski na Ukrainie. W koncercie wystąpiła orkiestra „Camerata" z Krakowa.

W dniach 12 - 15 maja 2005 roku odbyła się prezentacja kulturalna Lwowa w Krakowie pn. Dni Lwowa w Krakowie, która zbiegła się z obchodzonym w 2005 w Polsce Rokiem Ukrainy.

Z gorącym i serdecznym przyjęciem krakowskiej publiczności spotkał się spektakl pt. „Wielka Gala", wystawiony przez Teatr Polski ze Lwowa w Teatrze Bagatela. Ponadto, w Muzeum Historycznym Krakowa oraz w Wyższej Szkole im. A. Frycza-Modrzewskiego odbyły się koncerty w wykonaniu kwintetu smyczkowego Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki.

W dniach 8 - 10 czerwca 2006 roku odbyła się we Lwowie kolejna prezentacja Miasta Krakowa. W ramach programu prezentacji, miało miejsce spotkanie delegacji krakowskiej w Konsulacie Generalnym RP. Rozmawiano na tematy związane z budową nowej siedziby Konsulatu Generalnego we Lwowie oraz podkreślono priorytetową wagę kontaktów między obydwoma miastami w perspektywie przygotowań Ukrainy do wejścia w skład Unii Europejskiej. Na zakończenie Dni Krakowa we Lwowie odbył się w klubie „Picasso” koncert w wykonaniu Joanny Słowińskiej z zespołem. Przez cały czas trwania prezentacji Krakowa otwarte było na Rynku Lwowskim stoisko promocji turystycznej Miasta Krakowa.

W dniu 18 maja 2007 roku odbyła się kolejna, cykliczna prezentacja Lwowa w Krakowie. Ze względu na obchody 750-lecia lokacji Krakowa, program lwowskiej prezentacji był krótszy i skromniejszy niż w latach poprzednich i koncentrował się głównie na imprezach młodzieżowych.

Kraków okazjonalnie udziela pomocy polskim i ukraińskim instytucjom we Lwowie (np. transport ławek szkolnych dla dwu szkół - polskiej nr 24 i ukraińskiej). Miasto aktywnie wspomaga także działalność Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Prezydent Miasta Krakowa, pragnąc wspomóc Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej we Lwowie, wyraził zgodę na zorganizowanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2005 transportu charytatywnego, na który złożyły się paczki świąteczne z żywnością i środkami sanitarnymi. Odbiorcą transportu było Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, które zajęło się dystrybucją paczek wśród najbardziej potrzebujących. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego po raz kolejny (grudzień 2006 rok). odbyła się akcja świątecznej pomocy charytatywnej dla potrzebujących Rodaków zza wschodniej granicy. Także w grudniu 2007 roku Biuro Współpracy Zagranicznej zorganizowało transport charytatywny do Lwowa w ramach świątecznej pomocy potrzebującym Rodakom we Lwowie.

źródło: www.krakow.pl




Wróć do strony głównej