Obrzęd Sakramentu Namaszczenia Chorych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Modlitewnik
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „ OBRZĘD SAKRAMENTU NAMASZCZENIA CHORYCH POZDROWIENIE WSTĘPNE I AKT POKUTY Kapłanpozdrawia chorego oraz tych, którzy go otaczają: K.: Pokój temu domowi i w...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 94: Linia 94:
K.: Wszystkich tutaj obecnych niech błogosławi Bógwszechmogący, Ojciec † i Syn, i Duch Święty.
K.: Wszystkich tutaj obecnych niech błogosławi Bógwszechmogący, Ojciec † i Syn, i Duch Święty.
W.: Amen.
W.: Amen.
[[Kategoria: Sakramenty Kościoła katolickiego-Sakrament Namaszczenia Chorych|*]]

Wersja z 13:07, 16 cze 2013


OBRZĘD SAKRAMENTU NAMASZCZENIA CHORYCH

POZDROWIENIE WSTĘPNE I AKT POKUTY

Kapłanpozdrawia chorego oraz tych, którzy go otaczają: K.: Pokój temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. W.: I z duchem Twoim.

Kapłan możeużyć też innego pozdrowienia, np. tego, które stosuje się podczas Mszy św.Następnie kapłan kropi chorego i mieszkanie wodą święconą, i wypowiada słowa: K.: Niech ta woda przypomni nam przyjęty chrzest i nasząprzynależność do Chrystusa, który nas odkupił przez swoją mękę izmartwychwstanie. Kapłanprzemawia do obecnych: K.: Drodzy bracia i siostry, nasz Pan, Jezus Chrystus,który tyle dla nas wycierpiał, jest obecny wśród nas, zgromadzonych w Jegoimię. Ewangelia opowiada, że chorzy przychodzili do Jezusa, aby Go błagać ozdrowie. On to zwraca się do nas przez św. Jakuba Apostoła: „Choruje ktoś wśródwas? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaściliolejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pango podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).Dlatego dzisiaj przychodzę jako kapłan Kościoła, aby się modlić nad tym chorym(tą chorą) i namaścić go (ją) poświęconym olejem. Polecamy więc naszego chorego brata (naszą chorąsiostrę) N. łasce i mocy Chrystusa,by doznał(a) ulgi w cierpieniu i powrócił(a) do zdrowia).

Następujespowiedź chorego. Jeżeli niejest to możliwe (chory jest nieprzytomny, nie może mówić etc.) odmawia się aktpokuty, który kapłan rozpoczyna słowami: K.: Uznajmy przed Bogiem, że jesteśmy grzeszni, abyśmymogli godnie uczestniczyć w obrzędach sakramentu. Chwilakrótkiego milczenia. Spowiedźpowszechna: W.: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam, bracia isiostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Mojawina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję,zawsze dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, omodlitwę za mnie do Pana, Boga naszego. Można zastosowaćtakże inny akt pokuty. Nazakończenie aktu pokuty kapłan mówi: K.: Niech się zmiłujenad nami Bóg wszechmogący i odpuściwszy nam grzechy, doprowadzi nas do życiawiecznego. W.: Amen. CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO Kapłanodczytuje fragment Pisma Świętego: K.: Słowa Ewangelii według świętego Mateusza. W.: Chwała Tobie, Panie. Gdy [Jezus] wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niegosetnik i prosił Go, mówiąc: „Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany ibardzo cierpi.” Rzekł mu Jezus: „Przyjdą i uzdrowię go”. Lecz setnikodpowiedział: „Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedztylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mampod sobą żołnierzy. Mówię temu: »Idź« ‒ a idzie; drugiemu : »Przyjdź!« – aprzychodzi; a słudze: »Zrób to!« ‒ a robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił sięi rzekł do tych, którzy szli za nim: „Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w Izraelunie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze wschodui z zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwieniebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz – w ciemność, tambędzie płacz i zgrzytanie zębów”. Do setnika zaś Jezus rzekł: „Idź, niech Cosię stanie, jak uwierzyłeś”. I o tej godzinie jego sługa odzyskał zdrowie (Mt8, 5-13).

WŁOŻENIE RĄK Kapłan wmilczeniu kładzie ręce na głowie chorego. Jeżeli jest obecnych kilku kapłanów,ręce może włożyć każdy z nich.


MODLITWA DZIĘKCZYNNA NAD OLEJEM Kapłanodmawia modlitwę: K.: Błogosławiony jesteś, Boże, Ojcze wszechmogący, za to,że dla nas, ludzi i dla naszego zbawienia posłałeś na świat swojego syna. W.: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. K.: Błogosławiony jesteś, Boże, Synu Jednorodzony, za to,że stałeś się człowiekiem, aby leczyć nasze choroby. W.: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. K.: Błogosławiony jesteś, Boże, Duchu ŚwiętyPocieszycielu, za to, że nasze słabe ciała umacniasz nieustannie swoją mocą. W.: Błogosławiony jesteś Boże, teraz i na wieki. K.: Boże, niech Twój sługa, który (Twoja służebnica,która) z wiarą przyjmuje namaszczenie świętym olejem, otrzyma ulgę w cierpieniui umocnienie w słabości. Przez Chrystusa, Pana naszego. W.: Amen.

ŚWIĘTE NAMASZCZENIE Kapłan bierzenaczynie z poświęconym olejem i namaszcza czoło i ręce chorego, mówiąc: K.: PRZEZ TOŚWIĘTE NAMASZCZENIE NIECH PAN, W SWOIM NIESKOŃCZONYM[IM2] MIŁOSIERDZIU, WSPOMOŻE CIEBIE ŁASKĄ DUCHA ŚWIĘTEGO. W.: Amen. K.: PAN,KTÓRY ODPUSZCZA CI GRZECHY, NIECH CIĘ WYBAWI I ŁASKAWIE PODŹWIGNIE. W.: Amen.

MODLITWA PO NAMASZCZENIU Kapłanodmawia modlitwę: K.: Módlmy się: Prosimy Cię, nasz odkupicielu, pokrzep łaską DuchaŚwiętego chorego (chorą) N., Uleczjego (jej) słabość i odpuść mu (jej) grzechy. Oddal od niego (niej) wszystkiecierpienia. Przywróć mu (jej) pełne zdrowie duszy i ciała, aby nabrał(a) sił dopełnienia swoich obowiązków. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. W.: Amen.

ZAKOŃCZENIE OBRZĘDU Kapłan wzywado Modlitwy Pańskiej: K.: Módlmy się wspólnie do Boga, jak nas nauczył naszZbawiciel, Jezus Chrystus.

Wszyscy razemmówią: W.: Ojcze nasz, któryś jest wniebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako wniebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i odpuśćnam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas napokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Jeżelichory może przyjąć Komunię świętą, to po Modlitwie Pańskiej wszystko odbywa siędalej, jak w obrzędach Komunii chorych.

KOMUNIA CHORYCH Kapłanukazuje Najświętszy Sakrament i mówi: K.: Oto BaranekBoży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani naJego ucztę. Choryi inni, mający przyjąć Komunię świętą, mówią: W.: Panie, niejestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzieuzdrowiona dusza moja. Kapłanpodchodzi do chorego i ukazując mu Najświętszy Sakrament, mówi: K.: CiałoChrystusa. Chory: Amen.

NastępnieKomunię świętą przyjmują pozostali obecni. Kapłan oczyszcza naczynie z olejem iobmywa palce. Można przez chwilę modlić się w milczeniu. Następnie kapłanodmawia modlitwę:

K.: Módlmy się: Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże, zufnością Cię prosimy, aby Najświętsze Ciało Twojego Syna, Jezusa Chrystusa,które przyjął nasz brat (przyjęła nasza siostra), było trwałą pomocą dla jego(jej) duszy i ciała. Przez Chrystusa, Pana naszego. W.: Amen.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KOŃCOWE Kapłan kończyobrzęd udzielając błogosławieństwa końcowego: K.: Niech Bóg Ojciec udzieli ci swojego błogosławieństwa. W.: Amen. K.: Niech Chrystus, Syn Boży, da ci zdrowie duszy iciała. W.: Amen. K.: Niech Duch Swięty oświeci Twoje serce i zawsze cięprowadzi. W.: Amen. K.: Wszystkich tutaj obecnych niech błogosławi Bógwszechmogący, Ojciec † i Syn, i Duch Święty. W.: Amen.