Zasady ogólne i szczegółowe uzyskania odpustów

Z Modlitewnik
Wersja z dnia 10:32, 9 cze 2013 autorstwa Irenka (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „==ZASADY OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE UZYSKANIA ODPUSTÓW== ZASADYOGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE UZYSKANIA ODPUSTÓW Formułyogólne Mają oneprzypominać wiernemu, aby c...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

ZASADY OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE UZYSKANIA ODPUSTÓW

ZASADYOGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE UZYSKANIA ODPUSTÓW

Formułyogólne

Mają oneprzypominać wiernemu, aby czynności, którymi wypełnia on swoje życie, byłychrześcijańskie i zmierzały do wzrostu jego miłości. Według najnowszego wykazuodpustów są zamieszczone cztery takie formuły i wszystkie mają uzasadnienie wPiśmie Świętym, w tradycji i dokumentach Stolicy Apostolskiej. Formuły tedotyczą odpustów cząstkowych.

Formułapierwsza: „Udziela sięodpustu cząstkowego wiernemu, który w wykonywaniu swoich obowiązków[ i znoszeniuprzeciwności życiowych wznosi swoją myśl do Boga z pokorną ufnością, dołączającjakieś pobożne westchnienie, choćby tylko wewnętrznie”. Ta formułazachęca chrześcijan do pełnienia Chrystusowego przykazania iż „zawsze powinnisię modlić i nie ustawać” (Łk 18, 1) w wykonywaniu swoich obowiązków w tensposób, aby zachować jedność z Chrystusem i w niej wzrastać”. Formuładruga: „Udziela sięodpustu[ cząstkowegowiernemu, który wiedziony duchem wiary sam siebie ofiaruje lub przeznacza swojedobra w duchu miłosierdzia na służbę braci żyjących w potrzebie”. Odpustem sąobdarzone takie uczynki miłosierdzia, jak nakarmienie głodnych i napojeniespragnionych, udzielenie pouczenia lub wsparcia duchowego. Formułatrzecia: „Udziela sięodpustu cząstkowego wiernemu,który w duchu pokuty powstrzymuje się dobrowolnie od czegoś godziwego i miłegodla niego”. Formuła tazachęca wiernych do naśladowania Chrystusa ubogiego i cierpiącego. Zachęca doposzukiwań innego sposobu pokuty, niż post i wstrzemięźliwość od pokarmówmięsnych. Formułaczwarta: „Udziela sięodpustu cząstkowego wiernemu, który w szczególnych okolicznościach życiacodziennego dobrowolnie wyznaje wiarę wobec innych”. Może to być:częste przystępowanie do Sakramentów świętych, udział we wspólnotowych formachprzeżywania wiary i apostołowania, głoszenie słowem i czynem orędzia ludziom,będącym z dala od Kościoła.

Szczegółyuzyskania odpustów Odpustzupełny zyskuje się za: a) pobożnyudział w liturgii w dniu powszechnie przeznaczonym na modlitwę w jakimś dobrymcelu religijnym (w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Tygodniu Misyjnym,w Dniu Modlitw o Powołania Kapłańskie iZakonne, w Światowym Dniu Chorego); b) pobożnyudział – bezpośredni lub za pośrednictwem radia i telewizji – w liturgicznychobchodach Bożego Narodzenia i Wielkanocy, przebiegających na Placu św. Piotra wRzymie, połączonych z udzieleniem przez papieża uroczystego błogosławieństwa„Urbi et Orbi” („Miastu i Światu”). c) udział wćwiczeniach duchownych (np. rekolekcjach), trwających przynajmniej trzy dni; d) odnowienieprzyrzeczeń chrzcielnych (wg formuły, ustanowionej przez Kościół) w czasieLiturgii Wigilii Paschalnej czyli wWielką Sobotę. e) odnowienieprzyrzeczeń chrzcielnych (wg formuły ustanowionej przez Kościół) w rocznicęchrztu.

Ponadto dla Polski zostały zatwierdzone takżedwa dodatkowe odpusty zupełne: · Uczestnictwow nabożeństwie Gorzkich Żali jeden raz w Wielkim Poście, w dowolnym kościele naterenie Polski; · Nawiedzeniedowolnej bazyliki mniejszej w następujące dni: § w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) § w święto tytułu § w dniu 2 sierpnia (odpust „Porcjunkuli”) § jeden raz w ciągu roku – według uznania. § Istniejąodpusty cząstkowe, które w określonych warunkach traktowane są, jakodpusty zupełne. Zyskuje się je za: a) odmówieniemodlitwy w dniu tygodnia, przeznaczonego na modlitwę w dobrym celu religijnym(w Tygodniu Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, w Tygodniu Misyjnym lub wŚwiatowym Dniu Chorego). Zyskuje się odpust zupełny za udział w liturgii w tychdniach. b) pobożneodmówienie modlitwy o jedność chrześcijan, a także podjęcie jakichś działań wtej intencji oraz udział w liturgii na zakończenie Tygodnia Modlitw o JednośćChrześcijan.

Odpustycząstkowe zyskuje się za: a) NawiedzenieNajświętszego Sakramentu, połączone z odmówieniem hymnu „Zbliżam się wpokorze”. b) udział wmałym oficjum – w Godzinkach o Męce Pańskiej, o Najświętszym Sercu Pana Jezusa,o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, o św. Józefie. c) odnowienieprzyrzeczeń chrzcielnych. d) za pobożneodwiedzenie cmentarza grzebalnego w dniach od 1 do 8 listopada oraz za modlitwęw intencji zmarłych, za nawiedzenie starożytnych cmentarzy chrześcijan, czylikatakumb. Odpusty te ofiaruje się za zmarłych.