Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2019-06-20 06:27:51 Aktualizacja dnia: 2019-05-06 15:50:13
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 13 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2018 i 12 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

20 grudnia 2007

 

Apel do naszych Przyjaciół i Znajomych

 

Do niedawna nasza Córka Maria Anna była zdrowa i pewna, że realizacja jej planów zależy przede wszystkim od Niej. Ukończyła studia psychologiczne (KUL, 2007), studiuje kulturoznawstwo (UMCS), prowadziła zajęcia z psychologii dla studentów anglistyki, rozpoczęła pracę w poradni i kurs terapii gestalt w Krakowie. Latem – razem z Pawłem - przeszła 700 kilometrów szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jesienią nie czuła się najlepiej, zrobiła badania kontrolne. Wyniki morfologii krwi wskazały na konieczność leczenia. Diagnoza ujawniła poważną chorobę: aplazję szpiku, która polega na tym, że szpik na skutek zaniku nie produkuje krwinek. Na ogół konieczny jest przeszczep szpiku najlepiej od dawcy spokrewnionego (jeśli ma zgodne z biorcą antygeny tzw. układu zgodności tkankowej HLA) – bracia okazali się jednak niezgodni. Od 10 grudnia Maria A. leczy się w Instytucie Hematologii i Transplantologii w Warszawie. Jednocześnie rozpoczyna się poszukiwanie niespokrewnionego dawcy szpiku.

Dobór jest sprawą trudną, gdyż decyduje o nim zgodność antygenów HLA, która zdarza się bardzo rzadko. Największe szanse na znalezienie dawcy są w obrębie ludzi pochodzących z tej samej grupy etnicznej. Tymczasem w Polsce jest stosunkowo niewielu chętnych, krajowy rejestr dawców obejmuje ok. 30 tys. osób, w Czechach 50 tys., w Niemczech 3 miliony; są też międzynarodowe bazy danych, a pomimo tego nie dla każdej osoby potrzebującej udaje się znaleźć dawcę. Zabieg transplantacji polega na przetoczeniu komórek krwiotwórczych w krwi albo szpiku uprzednio pobranego od dawcy za pomocą nakłuć kości miednicy. Dla dawcy jest to całkowicie bezpieczne.

Choroba Córki uświadomiła nam, jak wielkie znaczenie ma obszerny rejestr potencjalnych dawców szpiku - jak ważna to rzecz, wiedząc iż transplantacja szpiku kostnego może uratować życie i zdrowie osoby chorej na aplazję szpiku lub białaczkę. Dlatego apelujemy o zgłaszanie się do Fundacji Urszuli Jaworskiej - w załączeniu przesyłamy deklarację, którą można wysłać na adres: office@fundacjauj.pl (lub podany na niej adres pocztowy).

Osoba zgłaszająca się wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia i oddaje kilka ml krwi do oznaczenia antygenów HLA, co jest podstawą włączenia jej do krajowego rejestru dawców niespokrewnionych. Jeśli kiedyś znajdzie się osoba chora, dla której mogłaby być dawcą, zostaje wezwana, może wówczas potwierdzić wolę oddania szpiku i przechodzi dokładniejsze badanie. Ponieważ sprawne zbadanie potencjalnych dawców pod kątem systemu HLA jest kosztowne, a fundusze z Ministerstwa nie pokrywają wszystkich potrzeb apelujemy również o przeznaczenie 1% podatku na rzecz Fundacji Urszuli Jaworskiej – www.fundacjauj.pl

Można również wspomóc krajowy Rejestr Dawców Szpiku w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie - www.ihit.ntx.pl/?p=147 (Konto: Instytut Hematologii i Transfuzjologii, ul. Chocimska 5, 00-957 Warszawa, Nr k.: 39 106000760000331000010396 "Rejestr Dawców Szpiku" – instytucja państwowa, wykonująca badania układu HLA, przyjmuje wolne datki od instytucji i osób prywatnych, ale nie 1% podatku).

Każde zgłoszenie zwiększa szanse na odzyskanie zdrowia, każda zgoda na przeszczep może przyczynić się do uratowania komuś życia. Jako rodzice Marii Anny wiedząc, iż od tego może zależeć Jej powrót do zdrowia, jak również rozumiejąc potrzeby osób chorych na aplazję i białaczkę, apelujemy do naszych Przyjaciół, Znajomych i Znajomych Znajomych o zgłaszanie gotowości oddania szpiku kostnego celem pomocy naszej Córce oraz ratowania zdrowia i życia innych ludzi.

                                                                                                         

Piotr i Maria Olesiowie 

20 grudnia 2007

 

Pobierz deklaracjęWróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2018