Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2019-04-21 17:22:28 Aktualizacja dnia: 2019-04-13 10:23:03
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 13 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2018 i 12 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!


Dom Polski we Lwowie - Jeden procent podatku


Propozycja Duszyczki Irenki


Dlaczego warto przekazać 1% podatku na Dom Polski we Lwowie?

Kiedy dwadzieścia trzy lata temu powstawało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, organizacja, która miała przywrócić więzi między Polonią, Polakami w kraju i za granicą, której zadaniem było podtrzymanie milionów Polaków na Wschodzie w ich w ciągłej walce o zachowanie własnej tożsamości, zgodnie uznano, że fundamentem działalności nowo powołanej instytucji będzie wspieranie polskiej oświaty. Oświatę bowiem uznano za zasadniczy nośnik treści wpływających na kształtowanie i utrzymanie polskiej tożsamości na obczyźnie. Z dala od Ojczyzny to oświata, obok wiary przodków, staje się fundamentem, na którym stoi polonijny dom. Szkoły i nauczyciele są pierwszą i najważniejszą linią oporu, przed całkowitą asymilacją, taką, która usuwa pamięć o własnej przeszłości, o korzeniach. Obok rodzinnego domu, parafii, to właśnie szkoły są podstawowym nośnikiem wiedzy o polskiej kulturze, historii i co najważniejsze języku, który jest kluczem do prawdziwej polskości. Dzieci pozbawione poza rodzinnym domem kontaktu z ojczystą mową szybko ulegają asymilacji, zatracając kontakt z polską kulturą, a w ślad za tym także z polską świadomością narodową.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od ponad dwudziestu lat organizuje m.in. warsztaty i staże zawodowe, kursy języka i kultury polskiej, kursy metodyczne dla nauczycieli języka polskiego, szkoły letnie języka i kultury. W ramach akcji letniej Stowarzyszenia z wypoczynku w Polsce corocznie korzysta ok. 4 tysięcy dzieci i młodzieży przybywających na kolonie, obozy, warsztaty, plenery itp. Dzieci i młodzież gościmy również w "zielonych klasach", funkcjonujących w ciągu roku szkolnego. "Wspólnota Polska" w ramach współpracy ze szkołami polonijnymi na całym świecie dostarcza też podręczniki i pomoce dydaktyczne, dzięki dotacji Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyposaża i buduje szkoły na Wschodzie, m.in. na Litwie - Wilno, na Białorusi - Grodno i Wołkowysk, na Łotwie - Rezekne i Ukrainie - Gródek Podolski, Mościska i Strzelczyska. Od wielu lat jest także kontynuowany, zainicjowany przez Stowarzyszenie, program szkół partnerskich, łączący szkoły na Wschodzie ze szkołami na Zachodzie i w Kraju. Wprowadzamy nowoczesne metody nauczania przygotowując multimedialne lekcje historii i nowoczesne internetowe portale edukacyjne.

Nasza wolność zrodziła się z Solidarności. Dzisiaj jej miarą jest 1% naszych podatków. To środki, które pomogą utrzymać oświatę polską na Wschodzie, uczynić ją nowocześniejszą i sprawić, aby słowa „polska szkoła” stały się synonimem najwyższych standardów edukacyjnych.

Po długoletnich staraniach społeczność polska otrzymała prawa do nieruchomości, na której ma powstać Dom Polski - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie. W 2012 r. Rada Miasta Lwowa na wniosek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie przedstawiła do wyboru kilka obiektów na Dom Polski. Wybrany został obiekt na terenie likwidowanego miasteczka wojskowego przy ul. Szewczenki 3a. W 2013 roku została powołana Rada Konsultacyjna Domu Polskiego, w skład której weszli: Emilia Chmielowa - Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Emil Legowicz - Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz prof. Mieczysław Grzegocki – Prorektor Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rada Konsultacyjna zatwierdziła koncepcję programowo-użytkową Domu Polskiego. Dom Polski - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie będzie ośrodkiem kultury, nauki, promocji języka polskiego i polskich tradycji narodowych oraz nowoczesnym centrum medialnym i konferencyjnym, dysponującym wielofunkcyjną salą widowiskową i miejscami noclegowymi.

Jak przekazać 1% podatku na Dom Polski we Lwowie?

Obecnie należy jedynie wpisać w zeznaniu podatkowym numer KRS oraz kwotę 1% podatku, którą chce się przekazać. Resztą formalności zajmie się już Urząd Skarbowy.

Nasze dane do wpisania w formularzu PIT:
Numer KRS: 0000034914

Prosimy też o wpisanie swoich danych (imię, nazwisko i adres), abyśmy mogli przesłać Tobie podziękowanie w imieniu Polaków ze Wschodu oraz informację na co przeznaczymy zebraną kwotę.

Źródło: http://1procent.wspolnotapolska.org.pl/co_robimy.html

http://wiadomosci.wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci/4522/Dom-Polski-we-Lwowie-na-Europejskim-Kongresie-Samorzdw


Dziękuję!
Duszyczka IrenkaWróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2018