Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2019-06-20 06:28:47 Aktualizacja dnia: 2019-05-06 15:50:13
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 13 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2018 i 12 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na rocznicę Niepodległości Polski - 11 listopada 2009 :-)


Na Dzień Niepodległości Polski…

Kochane Duszki!

Nie jestem Polką ani z krwi, ani z pochodzenia, a jednak w Rocznicę Niepodległości Polski moje serce bije tak samo mocno, jak w rocznicę Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia, a może nawet bardziejJ

Z Polską, jej językiem, kulturą, tradycjami, wiarą katolicką, wyznawaną przez większość Polaków, jestem związana od lat. Kilka miesięcy temu i na całe życie zostałam złączona ze Zbyszkiem, Przedstawicielem Narodu Polskiego – Sakramentem Małżeństwa. Nie o sobie jednak chciałabym teraz napisać.

Tak wiele ważnych dat w tym roku było dla Polski, które bezpośrednio lub nie dotyczyły także mego kraju pochodzenia. Rocznica powstania „Solidarności”, 70. Rocznica wybuchu II wojny światowej, 20. rocznica upadku muru berlińskiego. Pamiętam, jak Papież Jan Paweł II pisał: „Mur berliński biegnie dziś przez nasze serca”. Bynajmniej nie dotyczy to naszej Wspólnoty DuszkówJ

Józef Piłsudski pisał, że „nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy”. Pamiętam, jak 3 lata temu, stojąc na cmentarzu na wileńskiej Rossie tam, gdzie Grób Matki i Serce Syna, śpiewałam wraz z kolegami-dziennikarzami „Pierwszą brygadę”. Nie obca to dla mnie postać, tak jak nie jest obca sprawa sojuszu Piłsudski-Petlura, gdy Polska i Ukraina wspólnie ruszyły do walki z czerwoną zarazą. Na kilkanaście lat udało się powstrzymać natarcie bolszewizmu na Europę – dzięki Polsce!

I kiedy władze Rosji traktują 17 września 1939 roku, dzień „uderzenia Polski w plecy”, jako święto „wyzwolenia Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi”, jest mi wstyd. Kiedy nie stać ich na to, by uznać Katyń za zbrodnię ludobójstwa – jest mi wstyd. Kiedy przekładają rury gazowe po dnie Bałtyku, omijając Polskę – jest mi wstyd.

Cieszę się niezmiernie, że Polska okazała się pierwszym krajem, który wyciągnął do Ukrainy pomocną dłoń, gdy w ubiegłym roku kilka jej regionów zalała powódź i teraz, w ostatnim czasie, gdy na Ukrainie szaleje epidemia grypy. Nie dociekajmy, czy świńskiej, czy zwykłej, ale prawie każdego dnia zapada na nią tyle osób, co mieszkańców w niedużym mieście. Polska pospieszyła z pomocą medyczną i finansową. Ludzie nie zachodzą w głowę, dlaczego tak robią – uważają, że tak ma być – i koniec.

Owszem, były czasy, kiedy między Polską i Ukrainą nie układało się najlepiej, wspomnijmy tu choćby wojny Chmielnickiego i walki „ogniem i mieczem”, kiedy „nienawiść wrosła w serca i zatruła krew pobratymczą”. Były też walki o Lwów, myślę, że każdy z Was zna historię Cmentarza Orląt. Po tegorocznych wydarzeniach, kiedy Polacy i Ukraińcy wspierają się nawzajem ofiarą i modlitwą, tym bardziej aktualne stają się słowa: NIGDY WIĘCEJ! Polska pomogła Ukrainie i dla mnie nie ulega wątpliwości, że kiedy Polska znajdzie się w potrzebie, Ukraina wyciągnie do niej pomocną dłoń. Tak ma być.

Cieszy mnie niepodległość Polski, to że jest ona w NATO i Unii Europejskiej. Ukraina nie jest jeszcze w tych strukturach i dla niej, a zwłaszcza jej obywateli, wiąże się to z wieloma niedogodnościami (choćby z koniecznością posiadania drogich – jak na tamtejsze zarobki – wiz). Jestem optymistką i myślę, że… będzie lepiej!

A dziś, gdy patrzę na polskie niebo, podziwiam polską przyrodę, jemy pyyyszne polskie produkty, patrzę też na flagę „białą, jak śnieżna lawina, czerwoną, jak puchar wina), cieszę się, że tu teraz jestem i przyszło mi tu żyć.

I mówię: wszystkiego najlepszego, Polsko! Wszystkiego WAM najlepszego, Duszki! Szczęść Boże!

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2018